Jello Smarto logo Idag offentliggjordes shoppingportalen Jello´s köp av prisjämförelsesajten Smarto där Bonnier genom Expressen och TV4 varit delfinansiärer. Samtidigt släpper Bonnier Smarto som investeringsobjekt genom att de överlåter optionsrätterna i verksamheten. Affären är värd 3 miljoner kronor kontant fördelade på tre år (2007-2010) samt 19,6% av de egna aktierna.

Att Bonnier nu släpper 40% av ägandet i Smarto’s moderbolag Prisdirekt Svenska AB tyder på att man kastar in handduken vad gäller prisjämförelsetjänster på nätet.

Smarto konkurrerar idag främst med Pricerunner, Kelkoo, Eniro Shopping och Compricer men även nischade tjänster som Prisjakt. Genom ihopslagningen av trafiken på Smarto och Jello hoppas de nya ägarna på att ta en större del av den lukrativa svenska shoppingkakan.

Pressreleasen i sin helhet:
Jello AB (publ.) har lagt bud på prisjämförelsesiten Smarto.se och verksamheten kopplad till Prisdirekt Svenska AB . 85% av aktieägarna i Prisdirekt Svenska AB har accepterat budet, de resterande 15% kommer att kontaktas under dagen. Jello köper även de optionsrätter som Expressen och TV4 idag innehar på 40% av ägandet i Prisdirekt Svenska AB. Förvärvet innebär också att Jello fortsätter det samarbete som Smarto.se har haft med Expressen och TV4.

Förvärvet av Smarto.se tillför Jello nätverket över 200.000 unika besökare per månad samt ca 100 avtalskunder och 7 anställda. Jello nätverket har efter förvärvet över 550 000 unika besökare per månad, fördelat på 3 siter, Jello.se (lokal söktjänst i storstäder), Butiker.se (Webkatalog för Svenska on-line butiker) och Smarto.se.

Betalning kommer att ske genom att Jello emitterar totalt 7.300.000 nya aktier samt erlägger en kontantdel på 3 MSEK som betalas ut under en treårsperiod.

“Förvärvet av prisjämförelse-siten Smarto.se är ett perfekt komplement till vårt befintliga erbjudande med att erbjuda konsumenten en bred söktjänst som kopplar ihop e-handel med traditionell fysisk handel på ett för Sverige unikt sätt. Samarbetet med Expressen och TV4 ger oss en utmärkt möjlighet att göra våra siter kända mot en bredare publik, vilket kommer att ge oss fler användare och därmed göra oss mer attraktiva gentemot nya kunder.”

“Jello’s målsättning är att fortsätta att växa för att bli ledande inom kombinationen e-handel och söktjänster. Smarto.se kommer att bli den första svenska prisjämförelse siten som erbjuder prisjämförelser för produkter och tjänster i storstädernas fysiska butiker. En stor del av dagens konsumenter gör sin upphandling på nätet men köper sedan produkten i en fysisk butik. Därför finns det väldigt tydliga synergier mellan Smarto.se och Jello som vi kommer att utnyttja.”

Mer om affären:
Dagens Media - Jello köper Smarto
What - Jello.se köper Smarto.se och Prisdirekt

One Response to “Shoppingportalen Jello köper prisjämförelsesajten Smarto”

  1. Beta Alfa » Tisdag hela dagen Says:

    [...] Emerge berättar om shoppingportalen Jellos köp av prisjämförarna Smarto. [...]

Leave a Reply