I tisdags relanserades den svenska jobbsöksmotorn Jobbstart som funnits i en enklare betaversion sedan hösten 2006. Ett flertal nya och praktiska funktioner har tillkommit såsom bevakning via mail och RSS-flöden, vägavstånd och en kartöversikt.
Trenden vad gäller jobbsökarsajter blir allt tydligare och tjänster som aggregerar jobb liksom smalt nischade söksajter tar allt större plats vid sidan av rekryteringsgiganter som Monster. Skillnaden i både användning och innehåll skiljer sig dock stort och en enklare översikt visar på hur en jobbannons kan snurras om och om igen utan att egentligen tillföra något nytt. Samtidigt förenklas sökandet för arbetstagarna genom att de flesta jobben finns på ett och samma ställe. De traditionella rekryteringsannonssajterna gynnas även de om de kan visa en ökad räckvidd genom att tillhandahålla platsannonserna hos aggregatorerna.
Sveriges främsta platsannonsindex
Eniro Jobbsök och Jobsafari
Eniro var en av de första spelarna som aggregerade innehåll från både AMS och privatägda rekryteringsföretag genom sitt samarbete med danska Jobsafari. Tidigare års svårigheter med att inkludera AMS i sökindexen (vilket gjorde att alla andra jobbannonser försvann i AMS massa) löstes genom bättre sökmöjligheter och filtreringar. Indexerar ca 22 000 jobbannonser.
AllaAnnonser
AllaAnnonser fick en flygande start i sin karriär med stämningar och uppror från köp & säljsajten Blocket efter att ha indexerat alla Blockets annonser tillsammans med andra köp & säljsajter. Allt lugnade sedan ner sig och webbplatsen erbjuder idag även Shopping, Resesök och Jobbsök. Indexerar ca 15 000 jobbannonser.
Jobbporten
Jobbporten erbjuder förutom samlade jobbannonser även ett antal nischde tjänster samt ett system för arbetsgivare att hantera hela rekryteringsprocessen. Indexerar ca 16 000 jobbannonser.
Merajobb
MeraJobb är ett samarbete mellan Dn, GP och Sydsvenskan som aggregerar tidningarnas jobb till en webbplats. Indexerar ca 6 000 jobbannonser.
JobRunner
Utmanare lanserad i november förra året som ett “one-stop-shop” för jobbannonser. Få möjligheter att filtrera sökresultaten gör det svårt att träffa rätt men kommer troligtvis att lämna betastadiet under året för mer avancerade sökmöjligheter. Indexerar ca 31 000 jobbannonser.
Jobbstart
Den senaste och kanske främsta utmanaren till Eniro och Jobsafari. Med en indexstorlek lik Jobrunner kombinerat med nytänkande seglar Jobbstart upp som en stark kandidat till användarnas förstahansval. Indexerar ca 31 000 jobbannonser.
februari 9th, 2007 at 6:19
Bra genomgång!
februari 15th, 2007 at 20:23
Tackar!
maj 10th, 2007 at 14:22
[...] Den första testrundan gav ett något skakigt resultat då tjänsten både gick upp och ner. Som beta-användare är detta självklart förlåtligt men de illa implementerade Google-kartorna, avsaknaden av avancerade sökkriterier, RSS-bevakningar och matchningskriterier gör att Workey redan från start har ett gediget upphämtningsarbete att göra gentemot konkurrenterna som listar och söker i samma databaser. [...]
juni 7th, 2007 at 13:11
[...] Efter den förra lanseringen av en svensk sökmotor för jobb, Workey, börjar det nu bli en riktig överetablering bland sajterna som vill hjälpa oss att hitta bland platsannonserna. En av anledningarna är självklart att ingen av jobbsajterna har valt att positionera sig olikt någon annan och det enda egentliga vapnet idagsläget är antalet jobb som är sökbara. Careerjet visar sig inte vara något undantag med i stort sett samma funktionalitet som de andra aktörerna. [...]